Tento týždeň nás čakajú voľby do EÚ. Tri dôvody prečo ísť hlasovať.

Autor: Greenpeace Slovensko | 21.5.2019 o 17:15 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  538x

V dňoch od 23. do 26. mája budú ľudia v celej Európskej únii hlasovať za členov a členky budúceho Európskeho parlamentu. Tu sú tri dôvody, prečo by sme mali ísť všetci voliť.

1. Ostáva nám viac ako desaťročie na to, aby sme dokázali zabrániť klimatickému chaosu. A bez EÚ to nepôjde.

Veda v tom má jasno: experti OSN tvrdia, že máme len o málo viac ako desaťročie na to, aby sme urobili závažné zmeny a predišli tak klimatickej katastrofe. Ešte nikdy nebolo v hre tak veľa. Práve EÚ má najlepšie predpoklady stať sa lídrom globálneho boja proti zmene klímy.

V nasledujúcich piatich rokoch práve EÚ rozhodne, ako budeme reagovať na problémy, akými sú klimatická zmena alebo znečistenie ovzdušia a ako sa zmenia poľnohospodárske a dopravné systémy. Niektoré politické strany majú klimatickú zmenu vo svojich agendách na popredných miestach, no niektoré nie. Napríklad Alternatíva pre Nemecko (AfD) v Nemecku má medzi svojimi kandidátmi „popieračov“ klimatickej zmeny, Nová Flámska aliancia (NVA) v Belgicku dokonca blokuje snahy o boj proti klimatickej zmene.

Ľudia v celej Európe, ale aj mimo nej pociťujú vážne dôsledky klimatickej zmeny - od sucha po obrovské požiare, od povodní až po silné búrky alebo stúpajúcu hladinu mora. Je čas povedať NIE politikom a političkám, pre ktorých/ktoré sú záujmy súkromných spoločností prednejšie ako zdravie ľudí a planéty. Hlasujme za kandidátov a kandidátky, ktorým nie je ľahostajné prežitie ľudstva a prírodného sveta.

2. Nie je ohrozené len životné prostredie, ale aj naše právo brániť ho.

Nacionalistické a autoritárske strany posilnili svoje postavenie v mnohých európskych krajinách. Slobody, ktoré ľudia považujú za samozrejmosť - ako napr. sloboda tlače, sloboda zhromažďovania a právo na protest - sú ohrozené.

Útočia na naše práva, počnúc španielskym náhubkovým zákonom cez maďarský zákon proti mimovládnym organizáciám alebo návrhy francúzskeho premiéra obmedziť právo demonštrovať či právne predpisy Poľska podkopávajúce súdnictvo, až po belgický zákon, umožňujúci deportáciu legálnych obyvateľov, či dánsky “ghetto zákon“, udeľujúci tresty v závislosti od miesta činu.

Európsky parlament a Európska komisia môžu takéto zákony napadnúť. Európsky parlament napríklad požiadal o sankcie voči maďarskej vláde alebo Európska komisia začala proces sankcií proti poľskej vláde. Voľby do Európskeho parlamentu sú príležitosťou ukázať autoritárskym politikom a političkám, že sa nevyhnú dôsledkom svojich činností. Je to naša šanca požadovať, aby sa politici a političky postavili za spravodlivú a rovnoprávnu spoločnosť, ktorá nezneužíva naše práva a našu planétu.

3. EÚ nie je perfektná, máme však šancu napraviť to.

Európska únia má ďaleko k dokonalosti. Na druhej strane, práve EÚ nám umožnila dosiahnuť veľké veci - vyššiu kvalitu ovzdušia, zákazy toxických chemikálií, čistejšiu vodu a lepšie hospodárenie s odpadom. Keďže mnohé z problémov, ktorým čelíme (napríklad zmena klímy, znečistenie a masové vymieranie živočíšnych druhov, ako aj otázky migrácie) prekračujú naše hranice, musíme ich riešiť spoločne.

Xenofóbne, nacionalistické strany už spolupracujú a chcú kontrolovať Európsky parlament. Vnímajú tieto európske voľby ako svoju šancu pretvoriť Európu. Ak vyhrajú, budú mať vplyv nielen na imigračnú politiku, ale aj na demokratické slobody a urýchlenie klimatickej katastrofy.

Demokracia tu je pre nás, keď sme tu my pre demokraciu. Naše vlády nikdy nezlepšíme tým, že nebudeme voliť. Voľby do Európskeho parlamentu sú kľúčové pre opatrenia v oblasti klímy. A pre to, či bude EÚ pre pár vyvolených alebo pre väčšinu z nás.

Zistite ako hlasovať tam, kde žijete.

Laura Ullmann, hovorkyňa Greenpeace EU Unit & Arvin Alaigh, aktivista a kampanier v oblasti volieb

Preložené z anglického originálu.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Pokuta za prednosť pri očkovaní je vysoká, tvrdia nemocnice

Je ťažké overiť, či pri registrácii na očkovanie niekto neklame.

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Z paralelnej reality, v ktorej premiér uviazol, sa nemá šancu vymotať (týždeň podľa Schutza)

Minulosť už dobieha aj veľké ryby.

Cez čiaru: Ktorí vplyvní ľudia dláždili cestu Haščákovi a Pente?

Kto boli vplyvní známi a kamaráti na strane Penty?


Už ste čítali?