reklama

Červená uhliu! Malý krok pre ministra, veľký krok pre Slovensko.

V týchto týždňoch sa na vládnej úrovni dokončuje finálna podoba dokumentu s názvom Akčný plán transformácie regiónu Horná Nitra. Ten má za cieľ nastaviť budúce smerovanie doposiaľ tradične baníckeho regiónu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

V návrhu tohto dokumentu je aj požiadavka na odpísanie zásob výhradného ložiska, teda nevyťaženie všetkého uhlia. Lokálne bane vlastnené spoločnosťou HBP však chcú otvárať nové, 12. ťažobné pole. Rozhodnúť o odpísaní zásob môže Ministerstvo hospodárstva SR.

Úrad podpredsedu vlády pre informatizáciu a investície, Richarda Rašiho, predložil prvú verziu Akčného plánu na pripomienkovanie. Pozitívom je, že v návrhu je jasne spomenutá aj požiadavka na odpísanie zásob výhradného ložiska. Čo to znamená v praxi?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nerasty a iné podzemné bohatstvo vlastní štát. Teda všetko to, čo sa nachádza pod zemou, je majetkom štátu. Štát má preto právo rozhodovať, čo sa s týmito zásobami nerastov stane. A preto je jednou z možností aj takzvané odpísanie zásob.

Jednoducho povedané to znamená, že štát nepovolí ťažobným firmám vyťažiť určité množstvo uhlia. Odpísať zásoby však nemôže Úrad podpredsedu vlády pre informatizáciu a investície Richarda Rašiho, ale Ministerstvo hospodárstva, vedené Petrom Žigom.

Ministerstvo hospodárstva môže podľa Zákona o ochrane a využití nerastného bohatstva (Banský zákon, § 14a Odpis zásob výhradného ložiska, Bod 2, písmeno c) zásoby odpísať:

c) vtedy, ak ide o zásoby, ktorých dobývanie by ohrozilo dôležité verejné záujmy, najmä ochranu životného prostredia, a význam ochrany prevyšuje záujem na vydobytí týchto zásob význam ochrany prevyšujúcej záujem na vydobytí týchto zásob preukáže príslušné ministerstvo obvodnému banskému úradu prostredníctvom Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.

Keď to preložíme do bežného jazyka, znamená to, že štát má možnosť povedať, že s ťažbou týchto zásob nepočíta a teda ich nedovolí vyťažiť. Takúto možnosť plne podporujeme.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ministerstvo hospodárstva by tak malo vydať záväzné stanovisko a zásoby odpísať, ako to navrhuje Akčný plán. Dôvodom pre odpis zásob, ktorý sa spomína v Akčnom pláne, je ochrana zdravia ľudí a životného prostredia. Prečo je to dôležité?

Ako už dlhodobo upozorňujeme, Hornonitrianske Bane Prievidza (HBP) žiadajú otvorenie nového 12. ťažobného poľa, čo v súčasnosti posudzuje v procese EIA Ministerstvo životného prostredia.

Logicky z toho vyplýva, že v prípade odpisu zásob nebude môcť firma HBP otvoriť 12. ťažobné pole. Ak by Ministerstvo hospodárstva zásoby odpísalo, HBP by to museli podľa zákona rešpektovať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
(zdroj: Michal Burza/Greenpeace)

Otvorenie 12. ťažobného poľa by totiž znamenalo predĺženie ťažby až do roku 2034 a vyžiadalo by si to ďalšie neprimerané a škodlivé zásahy do životného prostredia. Nejde o drobnosti - napríklad by sa opäť musela preložiť časť rieky Nitry a Handlovky alebo časť železnice či elektrického vedenia.

Otvorené 12. ťažobné pole by tiež znamenalo vyťaženie a následné spálenie siedmich miliónov ton uhlia so všetkými negatívnymi vplyvmi na životné prostredie azdravie ľudí. To všetko by tak bolo v rozpore s Akčným plánom a Envirostratégiou, ktorú schválila vláda tento rok v marci. Tá počíta s postupným útlmom ťažby a spaľovania uhlia najneskôr do konca roka 2030.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V Akčnom pláne sa navyše tiež prvýkrát spomína, že by malo dôjsť k rýchlejšiemu zatvoreniu baní. Jednoznačne teda vyplýva, že v záujme štátu je nechať uhlie pod zemou a chrániť tak životné prostredie a zdravie ľudí.

Vďaka tomu sa vyťaží a spáli menej uhlia, čo bude mať priaznivé dôsledky pre životné prostredie a zdravie ľudí. Pre premiéra Pellegriniho a celú vládu by sa tak v prípade odpisu zásob otvoril priestor na definitívne oznámenie konca ťažby a spaľovania uhlia na Slovensku.

Akčný plán sa bude prediskutovávať aj na stretnutiach s verejnosťou, konkrétne 26. apríla v Handlovej, 3. mája v Novákoch a 7. mája v Prievidzi.

Je dôležité, aby na tieto stretnutia prišlo čo najviac ľudí. Príďte a povedzte, čo si myslíte. Vyjadrite svoj postoj k chystanému Akčnému plánu. Iba spoločne môžeme ukončiť dobu uhoľnú a postarať sa o to, aby sme žili v čistom a zdravom prostredí. My tam budeme a budeme stále hovoriť NIE ďalšej ťažbe uhlia v regióne a na Slovensku.

Je veľmi dôležité, aby ste tam boli aj vy a povedali NIE dalšej ťažbe uhlia v regióne a na Slovensku

Radek Kubala, kampanier Greenpeace Slovensko 

Greenpeace Slovensko

Greenpeace Slovensko

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  13x

Greenpeace je nezisková mimovládna organizácia ochrancov životného prostredia aktívna vo viac ako 50tich krajinách sveta. Aby sme si zachovali stopercentnú nezávislosť, neprijímame dary od vlád, priemyslu či politických strán. Nenásilnou a kreatívnou formou protestu upozorňujeme na problémy životného prostredia, klimatickej krízy a na tých, čo ich spôsobujú. Lebo naša planéta potrebuje ochranu. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu